Legowisko dla małego psa – czego potrzebuje Maltańczyk?

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras na świecie. Jest bardzo ruchliwy, towarzyski, ale także wrażliwy i wymagający uwagi. Ten mały pies pełen energii potrzebuje odpowiednio przygotowanego legowiska, by móc się regenerować.

Szukając w domu, czy mieszkaniu odpowiedniego miejsca na posłanie dla Maltańczyka, pomyśl przede wszystkim o trzech ważnych aspektach:

  • Maltańczyk jest bardzo towarzyski, a więc legowisko powinny być blisko Ciebie, by piesek nawet w trakcie odpoczynku nie czuł się samotny. Dobrym pomysłem jest umieszczenie legowiska w okolicach łóżka – dzięki temu możecie razem wypoczywać. Jeśli jednak spędzasz dużo czasu w salonie, pomyśl o tym, by w tym pomieszczeniu również wygospodarować miejsce dla swojego pupila.
  • Maltańczyk lubi się przytulać, a więc w legowisku nie może zabraknąć kocyka, którym twój pupil może się otulić.
  • Maltańczyk jest wrażliwy, dlatego legowisko musi znajdować się w miejscu, gdzie nie ma przeciągu, jest ciepło i przytulnie. W takich warunkach piesek odpowiednio wypocznie i nie przeziębi się, a dodatkowo szybciej zaakceptuje i polubi to miejsce.
  • Maltańczyk jest ruchliwy nawet podczas snu (to oczywiście cecha indywidualna każdego pupila, a więc Twój Maltańczyk może być spokojny, gdy śpi). Legowiska dla małego psa, który jest aktywny podczas wypoczynku, powinny być odpowiednio większe, by nie ograniczać ruchów psa. Jak dobrać rozmiar? To proste. Wystarczy zmierzyć psa od czubka nosa do końca ogona i do uzyskanego wyniku doliczyć 20 centymetrów. Ta rada dotyczy doboru legowiska dla pupila w każdym wieku, a więc jeśli planujesz kupić legowisko dla szczeniaka, to pamiętaj, że pies szybko rośnie i doliczany margines może być większy np. 40 cm.

Najczęstszym rozwiązaniem jest kupienie od razu dużego legowiska dla dorosłego psa. Jeśli chcesz właśnie takie legowisko kupić, to pamiętaj, że średnia wysokość w kłębie maltańczyka wynosi: psy 21-25 cm, suki 20-23 cm. Długość grzbietu to prawie 65% wysokości w kłębie np. u maltańczyka o wzroście 23 cm długość grzbietu 15 cm. Ogon ma około 14 cm długość, a średnia długość głowy wynosi 6/11 wysokość w kłębie. Wszystkie te wartości należy zsumować. Wynik to około 40 cm. Taką średnią długość ma dorosły Maltańczyk. Gdy doliczysz do tej wielkości margines 20 cm, to już wiesz, że legowisko powinno mieć długość około 60 cm.

Legowiska dla małych psów – jak powinny być skonstruowane?

Legowiska dla małych psów z długą sierścią, wymagają częstego czyszczenie. Dlatego posłanie dla Maltańczyka powinno mieć zewnętrzną powłokę, która można zdjąć, wytrzepać oraz wyprać, a także wypełnienie, które można swobodnie przewietrzyć i w razie potrzeby wyprać. Taka budowa umożliwia łatwe i szybkie czyszczenie psiego legowiska. Dlatego, zanim kupisz posłanie dla swojego pupila, zobacz, z jakich części demontowanych składa się dany model.

Kolejna ważna sprawa, to zapewnienie psu poczucia bezpieczeństwa. Maltańczyk lubi się otulać, więc dobrym rozwiązaniem są legowiska składające się z miękkiej poduszki oraz wyższych, otaczających ją brzegów. W nim nasz mały pupil będzie czuł się bezpiecznie oraz dobrze wypocznie. Płaskie poduszki dobre są jako dodatkowe miejsce dla twojego pupila np. w salonie, czy na tarasie.