Wytrzymałe, miękkie w dotyku, wygodne i takie, które łatwo utrzymać w czystości. Jakie jeszcze powinno być legowisko dla psa, by twój pupil chętnie w nim odpoczywał? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, kupując legowiska dla psów.

Legowisko dla psa – od czego zacząć poszukiwania?

Miejsce odpoczynku pupila musi być odpowiednio duże, a więc, by kupić dopasowane legowisko dla psa, należy zmierzyć go od nosa aż po ogon. Dodatkowo, by było wygodne, musi dawać możliwość swobodnego poruszania się w nim, podczas wylegiwania - trzeba doliczyć margines około 20 cm do całkowitej wielkości psa. Znając te parametry, można zacząć poszukiwania.

Kolejnym ważnym aspektem jest kształt i budowa legowiska. Materace i poduszki nieposiadające ścianek nie ograniczają ruchu. Są dobre dla psów, które lubią podczas wypoczynku przeciągać się, obracać i rozprostowywać łapy. Legowisko dla psa, który lubi się przytulać, otaczać np. kocykiem i przykrywać, a przy tym leży dość spokojnie może mieć inną budowę. Pupile o tak spokojnym usposobieniu docenią legowiska ze ściankami. Mogą się w nich schować, czuć bezpiecznie i przytulnie. Zatem jeśli chcesz znaleźć idealne legowisko dla psa, to zobacz, jak lubi wypoczywać twój pupil(czy jest aktywny podczas snu, czy raczej spokojny).

imagealt

Utrzymanie czystości – jakie legowisko wybrać, by łatwo je wyprać?

Dorosły pies przesypia około 14 godzin dziennie, a do tego czasem leniuchuje lub zwyczajnie chce poleżeć. Podczas odpoczynku lubi zadbać o swoją higienę wylizując się, dlatego legowisko dla psa jest pełne sierści i innych zanieczyszczeń. By w łatwy sposób się ich pozbyć, trzeba regularnie prać psie legowisko. Żeby ułatwić sobie to zadanie, należy wybierać te modele, które mają ściągane zewnętrzne powłoki np. są zapinane na zamek, dzięki czemu łatwo z nich wyjąć wypełnienie – wyprać zewnętrzną część, a wewnętrzną przewietrzyć, jeśli nie ma potrzeby prania.

Odporne na pranie i wygodne

Częste pranie wpływa znacznie na zużywanie się materiału, dlatego należy zwracać uwagę, z czego wykonane jest pokrycie. Najlepsze są grubsze materiały z miękkim wypełnieniem, ponieważ są one odporne na dziurawienie pazurami, wycieranie i spieranie, a odpowiednio miękki wypełnienie sprawia, że legowisko jest wygodne. Jeśli twój pupil ma wrażliwą skórę, (często tak jest w przypadku psów z krótką sierścią) wybierz nieco bardziej ekskluzywne legowiska wyposażone w wyjmowane poduszki, pokryte miękkim materiałem lub te, które w całości są pokryte miękką tkaniną.

Wytrzymały spód

Jeśli chodzi o ekskluzywne legowiska i te zwyczajne, należy jeszcze zwrócić uwagę na spód. Najlepiej, gdy jest on wykonany z trwałej, nieprzemakalnej tkaniny. Można je wtedy śmiało wystawić na trawnik przed domem, jeśli pupil ma ochotę na wypoczynek w ogrodzie. Dodatkowo, tak wykonane dno legowiska, jest odporne na ścieranie podczas przesuwania po podłodze.

Teraz już wszystko wiesz o legowiskach, a więc do dzieła! Wybierz wygodne, wytrzymałe i dopasowane do potrzeb swojego pupila. Pamiętaj, że jeśli masz w domu zimne podłogi, to połóż legowisko dla psa na podwyższeniu np. na europalecie. Co więcej, jeśli lubisz, gdy wszystko pasuje do siebie, dobierz legowisko do wystroju pomieszczenia, w którym będzie się ono znajdowało.