Cechą charakterystyczną psiego węchu jest to, że jest zdecydowanie bardziej wyczulony na zapachy niż węch ludzki. W związku z tym niektóre zapachy, które dla człowieka mogą być przyjemne, psom niekoniecznie muszą przypaść do gustu. Właściciele psów muszą mieć na uwadze to, że ich pupilom grozić może nawet podrażnienie nosa, gdy przez długi czas będą wdychać nieprzyjemne dla siebie zapachy. Warto więc kontrolować zachowania pieska, tak aby wyczuć, których zapachów nie lubi, a które mu się podobają. Psy odczuwają aromaty zdecydowanie intensywniej od człowieka. Niekoniecznie więc muszą one lubić to, co ludzie. Do niezbyt przyjemnych zapachów dla psów można zaliczyć przede wszystkim aromaty:

  • owoców cytrusowych,
  • pikantnych papryczek,
  • octu,
  • amoniaku.
To tylko niektóre z przykładów, dlatego warto się kierować takimi informacjami podczas wspólnego życia z psem, aby nie narażać go na różnorodne dolegliwości. Nie powinno się psom podtykać pod nos np. cytryn lub pomarańczy, mogą na to bardzo źle zareagować.

Eliminowanie zapachów mogących źle wpłynąć na układ oddechowy psa

Podstawowym zadaniem właściciela psa jest eliminowanie wszystkich niekorzystnych zapachów z domu, które mogą bardzo źle wpłynąć na układ oddechowy psa oraz jego nozdrza nosowe. Warto więc przetestować posiadane w łazience środki czystości, ponieważ jeśli będą mieć one zapach cytrusów, wtedy też pies może w domu nie znaleźć dla siebie miejsca. Co prawda jest to skuteczny środek na to, aby odstraszyć psa od sikania w domu, jednak nie można narażać go na takie nieprzyjemności, ponieważ jego nos może tego nie wytrzymać.

imagealt
Najlepiej wybierać więc środki czystości, które pachną lawendą lub jakimiś przyjemnymi kwiatami, ale nie aż tak intensywnie, ponieważ pies również może źle to znosić. Rozsądnym wyjściem będzie obserwowanie reakcji psa na stosowane środki, tak aby móc dowiedzieć się, czy mu one przeszkadzają, czy może je akceptuje. 

Jeśli pies będzie miał styczność z ostrymi papryczkami lub octem wtedy mogą pojawić się u niego napady kichania oraz problemy z nozdrzami nosowymi. To bardzo intensywne zapachy, często ostre lub kwaśne, a pies ich po prostu nienawidzi. Warto więc trzymać takie produkty z dala od swoich pupili, aby im w żaden sposób nie zagrozić.

Troska o psa na pierwszym miejscu

Robiąc zakupy do domu, obojętnie czy spożywcze, czy też przemysłowe zawsze powinno myśleć się o swoim psie. Posiadanie czworonoga w domu to spora ilość obowiązków, którym trzeba podołać. Psy nie toleruję również kulek naftalinowych, które często pojawiają się w szafach, gdyż ludzie chcą skutecznie walczyć z przykrymi zapachami, które się w nich pojawiają i przenoszą się na ubrania. Połknięcie kulki naftalinowej może grozić u psa śmiercią, więc nie można decydować się na posiadanie tak niebezpiecznych środków w swoim mieszkaniu. Lepiej wybrać specjalne woreczki o lawendowym zapachu lub też po prostu zdecydować się na wysuszone kwiaty lawendy. Ponadto pies może nie tolerować również wielu kosmetyków, najgroźniejsze są dla niego perfumy, więc nie powinno się w jego obecności zbyt często z nich korzystać