Psy są doskonałymi terapeutami, a ich pomoc we wspomaganiu procesu leczenia i rehabilitacji jest nieoceniona. Nic dziwnego więc, że psy są uważane za najlepszych przyjaciół człowieka i traktujemy je jak członków rodziny. A co jeśli do listy dobrych stron posiadania czworonożnego pupila dodać jeszcze wydłużenie życia właściciela?

Dłuższe życie właścicieli psów udowodnione naukowo

Szwedzcy naukowcy postanowili dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu. W tym celu przebadali 3,4- milionową grupę ludzi w wieku 40- 80 lat, którzy nie mieli chorób serca i krążenia. Badania trwały 12 lat. W Szwecji każdy pacjent posiada osobisty numer identyfikacyjny, dzięki któremu jest prowadzony rejestr wizyt u lekarza. Szwedzi mają obowiązek rejestrować psa w państwowej bazie danych. Uczeni porównując oba te rejestry mogli wyciągnąć rzetelne wnioski. Otóż właściciele psów są w mniejszym stopniu narażeni na choroby układu sercowo-naczyniowego w porównaniu do ludzi nie posiadających psów. Ryzyko śmierci w przypadku tych chorób było mniejsze o 15% w pierwszej grupie, a ryzyko przedwczesnej śmierci było niższe o 11 %. Co ciekawe, zmniejszenie ryzyka zachorowania na tego typu choroby jest szczególnie widoczne u ludzi mieszkających samotnie u których to ryzyko jest zazwyczaj wyższe niż u ludzi prowadzących wieloosobowe gospodarstwo. Prawdopodobieństwo śmierci w wyniku ataku serca u samotnych posiadaczy psów było niższe o 11% w porównaniu do osób mieszkających samotnie i nie posiadających psów. Jednocześnie ryzyko przedwczesnej śmierci było niższe w pierwszej grupie aż o 33% w porównaniu do ludzi mieszkających samotnie bez psów. Największe korzyści można zauważyć u właścicieli psów ras myśliwskich ze względu na zwiększoną potrzebę ruchu u takich psów, właściciele są skłonni do większej aktywności fizycznej.

Inne badanie, które zostało przeprowadzone w Baker Medical Research Institute dowiodło, że wartości skurczowego ciśnienia tętniczego i szkodliwych tłuszczów we krwi były zdecydowanie niższe u właścicieli zwierząt domowych w porównaniu do ludzi nie posiadających zwierząt. Obecność psa może wpływać na zmniejszenie dolegliwości zdrowotnych oraz pozwala szybciej wrócić do zdrowia osobom po zawałach serca. U właścicieli kotów nie zauważono takiego związku.

Co na to polscy naukowcy?

Magister Ewa Bukowian przebadała 60 pensjonariuszy domu opieki społecznej. Wykazała pozytywny wpływ kontaktu ze zwierzętami domowymi na pensjonariuszy w porównaniu do tych, którzy takich zwierząt nie akceptowali lub po prostu nie posiadali. Osoby, które miały relacje ze zwierzętami rzadziej cierpiały na depresję, lepiej znosiły samotność i czuły się potrzebne. Osoby nie mające kontaktu ze zwierzętami wykazywały gorsze samopoczucie, gorzej radziły sobie z samotnością i miały niższe poczucie własnej wartości.

Dlaczego psy mają taki wpływ na nasze zdrowie?

Przebywanie w towarzystwie psów pomaga radzić sobie ze stresem, skłania do większej aktywności fizycznej i wspomaga rozwijanie kontaktów społecznych. Obecność czworonoga jest szczególnie pozytywna dla osób zmagających się z samotnością. Dzięki przymusowi opieki nad psami osoby samotne czują się potrzebne i mają większą motywację do życia. Kontakt z psem za pomocą dotyku lub rozmowy wpływa pozytywnie na ich samopoczucie, pozwala zdystansować się do problemów, zmniejsza poziom stresu, który jest jedną z przyczyn choroby wieńcowej. Pozytywne podejście do świata spowalnia procesy starzenia się organizmu. Dodatkowo bakterie znajdujące się w organizmie psa mogą być odpowiedzialne za zwiększenie odporności u właścicieli. Psy są w stanie wyczuć i zakomunikować swoim właścicielom rozwijające się choroby, dzięki czemu udaje się je wcześniej zdiagnozować. Niektóre czworonogi są w stanie ostrzec przed atakiem epilepsji, co pozwala się przygotować.

Czytaj rownież

Udostępnij ten wpis

Produkt został dodany do listy życzeń
Produkt został dodany do porównania.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.